Garść informacji technicznych, czyli dlaczego warto stosować izolację natryskową pianką poliuretanową.

 

Natrysk poliuretanu wykonywany jest w technologii natrysku hydrodynamicznego przy pomocy specjalistycznych urządzeń - powstaje na skutek zmieszania dwóch komponentów (izocyjanianu i poliolu) przy zachowaniu odpowiednich ciśnień i temperatur składników. W przypadku pianek zamkniętokomórkowych natrysk wykonuje się etapami, czyli warstwami, gdyż pianka tzw."twarda" rozrasta się maksymalnie do 2 cm w trakcie pojedynczej aplikacji. Piana otwartokomórkowa charakteryzuje się ponad studwudziestokrotnym rozrostem, dzięki czemu możemy uzyskać grubość warstwy izolacyjnej rzędu 30 cm przy pojedynczej aplikacji natrysku. Obie technologie cechuje szybkość wykonania. Pianką otwartokomórkową Icynene potrafimy zaizolować nawet do 500 m2 w ciągu jednego dnia! Wynik taki jest absolutnie nieosiągalny dla izolacji wykonywanych metodami tradycyjnymi, np. przy użyciu wełny mineralnej czy płyt poliuretanowych PUR.

 

Jak dobrać odpowiedni rodzaj pianki?

Podstawowymi zagadnieniami, które bierzemy pod uwagę przy dobraniu odpowiedniego produktu, są wielkość powierzchni przeznaczonej do izolacji i parametry, jakie chcemy uzyskać. Różnorodność miejsc, w których chcemy zastosować izolację, sprawia, że zróżnicowane są również materiały izolacyjne i ich właściwości. Ze względu na właściwości wyróżniamy dwie podstawowe grupy produktów poliuretanowych:

Pianki o strukturze otwartokomórkowej stosuje się głównie do ocieplenia dachów, poddaszy i ścian szkieletowych.

Pianki o strukturze zamkniętokomórkowej: hydroizolacje, ocieplenie hal, podłóg, budynków inwentarskich, dachów od zewnątrz itp.

Izoplast, jako firma z dużym doświadczeniem, na podstawie kilku informacji i rozmowy z klientem, jest w stanie dobrać optymalne rozwiązanie dla każdego typu budynku. Zapraszamy do naszego salonu.

 

 

Pianka otwartokomórkowa - SkutecznaIZOLACJA

Skuteczna izolacja Logotyp wzorcowy 2-02

SkutecznaIZOLACJA to system ocieplania budynków oparty na piance poliuretanowej H2Foam Lite. Icynene jest wiodącym producentem pianek izolacyjnych. Firma jest jednym z najbardziej znanych dostawców tej technologii dociepleń na świecie. Dzięki wyjątkowym parametrom technicznym SkutecznejIZOLACJI oraz szerokiemu spektrum zastosowań ten sposób ocieplenia budynków staje się obecnie wiodącym w USA i Kanadzie, a także w Europie.


Gdzie stosuje się piankę otwartokomórkową?

SkutecznąIZOLACJĘ nanosi się metodą bezpośredniego natrysku na dowolne powierzchnie (blacha, drewno, folia paroprzepuszczalna, beton itp.). Wymaga to zastosowania skomplikowanej technologii przetwarzania i wysokich kwalifikacji firm wykonawczych. Pianka poliuretanowa ma szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym, rolniczym oraz w obiektach sakralnych i użyteczności publicznej. SkutecznaIZOLACJA to system lekki, o gęstości około 8 kg/m3 stosowany wewnątrz do termicznych i akustycznych izolacji dachów, poddaszy, stropów, podłóg oraz ścian budynków. Doskonale sprawdza się w domach drewnianych z bali i w konstrukcjach szkieletowych. Jest szeroko wykorzystywana w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

 

Przekroje - Pianka PUR

 

Cechy SkutecznejIZOLACJI:

 

- 100 % szczelności - brak mostków termicznych (niespotykane w tradycyjnych systemach izolacyjnych).

- Oszczędność do 60 % kosztów energii - znaczne podniesienie sprawności energetycznej budynków, dostrzegalne w comiesięcznych, niższych kosztach ogrzewania i klimatyzacji obiektu (zwrot kosztów następuje w bardzo krótkim okresie). 

- Korzystna cena instalacji przy zachowaniu najwyższej jakości.

- Ograniczenie strat ciepła w zimie i ochrona przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie letnich upałów.

- Ochrona przed hałasem – dzięki otwartokomórkowej strukturze pianka posiada doskonałe właściwości tłumienia dźwięku dochodzącego z zewnątrz budynku. Również odgłosy opadów deszczu czy gradu przestają być uciążliwe.

- Bezpieczeństwo - brak zapachu, pylenia, emisji jakichkolwiek szkodliwych substancji po instalacji (tradycyjne materiały mogą pylić i wydzielać szkodliwe substancje przez cały okres ich użytkowania). Odporność na pleśń i szkodniki.

- Szybkość wykonania - nawet do 500 m2 dziennie, co oznacza skrócenie czasu budowy.

- Trwałość – pianka PUR już po 48 h staje się materiałem niezmiennym. Nie utlenia się, nie kurczy, nie opada.

- Dzięki elastyczności nie odkleja się od ciągle pracujących elementów konstrukcyjnych budynku. Zachowuje niezmienne właściwości przez cały okres użytkowania budynku.

 

Posiadamy atest Polskiego Zakładu Higieny oraz europejskie aprobaty techniczne wydane przez uznane laboratoria respektowane w całej Unii Europejskiej. Pianka ma właściwości samogasnące (klasa E), a w konstrukcji z płytą GK klasa B-s1, d0

<tdNasiąkalność wodą

td>

Właściwości  Wartość
Gęstość pozorna 7,8 ± 10% kg/m3
Lambda  0,038 W/mk
Nasiąkalność wodą 0,3 kg/m2
Reakcja na ogień E
Reakcja na ogień z płytą k/g B-s1, d0
Zmiana wymiarów liniowych
Grubość / szerokość / wysokość
0,5% / 0,5% / 0,5%
 

 

 

Profesjonalne technologie termoizolacyjneReactor2 E30i Elite 003.tif.imagep.0.0.1240.941

Aby wykonać dobrze swoją pracę, oprócz właściwych umiejętności i wiedzy, musimy posiadać także odpowiedniej klasy sprzęt. Ponieważ firma Izoplast zaliczana jest do grupy przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji, przy wyborze urządzenia postawiliśmy na sprzęt najwyższej klasy. Znana ze swojego profesjonalizmu branżowego firma Kumibex pomogła nam wybrać sprzęt, który spełnia nasze oczekiwania:

- możliwość pracy z użyciem materiałów najwyższej jakości,
- wysokie parametry przetwarzania komponentów,
- wysoką jakość oraz bezawaryjność.


Po analizie dostępnego na rynku sprzętu według powyższych kryteriów, wybór stał się oczywisty –  system dozujący Graco Reactor 2 od firmy GRACO - wiodącego w branży producenta na rynkach światowych.


Dzięki ogromnej mocy grzałek (4000W łącznie!) i największej dostępnej na rynku wydajności nie musimy obawiać się o to, że komponenty wykorzystywane przy natrysku będą niedogrzane, a jest to podstawowy parametr niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia natrysku. W warunkach naszego klimatu, przy słabszych maszynach o mniejszej wydajności, nie jest to wcale sprawa tak oczywista.


Nasz wybór sprzętowy oznacza, że możemy bazować na najlepszych systemach poliuretanowych dostępnych na rynku, bez konieczności zadawania sobie pytania, czy posiadany przez nas system dozujący przetworzy ten czy inny komponent!