Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

 

 

W zależności od konstrukcji budynku natrysk poliuretanu może zostać wykorzystany do wykonania: 
- hydroizolacji fundamentów,
- izolacji podpodłogowej zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym,
- ocieplenia ścian zewnętrznych,
- ocieplenia sufitu, stropu, poddasza, dachu.
Istotne jest jednak odpowiednie dobranie materiału oraz jego grubości zgodnie z projektem.


Technologię natrysku możemy wykorzystać podczas prac renowacyjnych:
- fundamentu - jako skuteczną hydroizolację i termoizolację. Dzięki natryskowi nie ma konieczności wyrównywania powierzchni fundamentu, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod (szpachle cementowe bądź szlifowanie powierzchni, masy bitumiczne, materiały okładzinowe typu xps, hydrostyropian),
- jako izolację podłogi zarówno od strony piwnicy (sufit), jak i od strony mieszkalnej (podłogi),
- przy ocieplaniu murów warstwowych z tzw. pustką powietrzną bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac elewacyjnych,
- przy adaptacji poddasza jako materiał izolacyjny na dach od strony wewnętrznej oraz, w zależności od konstrukcji, strony zewnętrznej,
- przy poddaszach wykończonych istnieje możliwość wykonania izolacji od strony zewnętrznej poprzez demontaż zewnętrznej warstwy pokrycia dachowego (dzięki łatwości aplikacji można dziennie wykonać nawet do 100m2 dachu).


Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – ponieważ lepsze nie jest wrogiem dobrego! Natryskiwana piana doskonale wypełnia wszystkie trudno dostępne przestrzenie, eliminując w ten sposób mostki termiczne. Przy zastosowaniu wełny bądź styropianu wypełnienie wszystkich pustek jest bardzo trudne, a często niemożliwe. Poliuretan nie ulega zjawisku osuwania bądź filcowania. Izolacja poliuretanowa jest pozbawiona połączeń, przez co właściwości termoizolacyjne są identyczne w każdym punkcie izolacji. Nie chłonie wilgoci i nie magazynuje jej w sobie, przez co jej parametry izolacyjne są stałe.


Jak najbardziej! Stosowane przez nas materiały są bezpieczne dla użytkowników budynków, w których została wykonana izolacja poliuretanem, na co mamy potwierdzenia w postaci atestów i badań.

W czasach coraz wyższych kosztów ogrzewania śmiało można stwierdzić, że wykorzystanie poliuretanu jako materiału izolacyjnego nie jest wydatkiem, lecz inwestycją, ponieważ pozwala nam w perspektywie kilku lat zmniejszyć znacząco wydatki zarówno na ogrzewanie zimą, jak i na klimatyzację latem. Porównując koszty wykonania izolacji materiałami "tradycyjnymi" z poliuretanem, kwota początkowa wydaje się wyższa, jednak decyzja podjęta na odpowiednim etapie budowy pozwala zaoszczędzić nie tylko na rachunkach za ogrzewanie, ale i, dzięki niskiej wadze izolacji, pozwala nanieść korekty na konstrukcję więźby dachowej. Lepsze właściwości izolacyjne pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzania.


Właściwie jedyną wadą technologii natrysku poliuretanu jest jej, choć rosnąca, wciąż niewielka popularność na naszym rynku. Jako społeczeństwo dość konserwatywne długo przekonujemy się do nowości. Zajmujemy się stolarką okienną z PCV od ponad 20 lat i dobrze znamy ten problem. Ile razy każdy z nas spotkał się z opinią, że okna z "plastiku" to przeżytek, który przywędrował do nas z Zachodu? Czas pokazał, że większość z nas posiada w domu okna z PCV i jest to bardzo dobre i trwałe rozwiązanie, pod warunkiem dokonania dobrego wyboru towaru połączonego z jego fachową instalacją. Wiadomo, że nie każdego można przekonać do określonych, często o wiele lepszych rozwiązań, ale dzisiaj nie trzeba już nikogo namawiać na zakup okien wykonanych z PVC.